ماه رمضان سکوی پرواز به سوی خداوند است
53 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
مصاحبه کننده : خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : پایگاه باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ نشر : Jul 20 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

بسمه تعالی

مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان که تنها پاره ای از آن منتشر شد.

 

ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان و آروزی قبولی طاعات همه بندگان خوب و مؤمن خداوند، توجه همه بزرگواران را به مطالب مهمی جلب می کنم. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که ماه رمضان سرآمد ماه ها است و شب قدر قلب ماه رمضان است که عمل در این شب هزاربرابر عمل در شبهای عادی ارزش دارد.

این به این معنا نیست که عمل شب قدر جای عمل شب های دیگر را بگیرد. زیرا عمل هر وقت مختص خود آن وقت است. مثلاً انسان همیشه به آب و غذا نیاز دارد، اما وقت های خاصی پیش می آید که ارزش و فایده آب و غذا برای انسان بسیار زیاد می شود. نمی توان گفت همین وقت جای وقت های دیگر را می گیرد.

بنابراین جوانان غزیز توجه داشته باشند که عبادت و بندگی و انجام واجبات دینی فقط مختص ماه رمضان و شب قدر نیست. ماه رمضان و شب قدر باید برای ما و همه جوانان مؤمن، سکوی پرواز به سوی خدا و بندگی او باشد. لازمه این پرواز آمادگی قبلی و مهیا و مجهز شدن است. خوشا به حال عزیزانی که از ماه رجب و شعبان خود را برای پرواز معنوی و عاشقانه و عارفانه در ماه مبارک رمضان مجهز و مهیا کرده اند.

بعد از ماه مبارک رمضان هم باید آنچه را در این ماه مبارک با تمرین و مراقبت به دست آورده ایم حفظ کنیم و از دست ندهیم. ماه رمضان هرسال را پله ای و مرتبه ای جدید برای عروج و بالارفتن قراردهیم و به پله قبل برنگردیم.

نشانه عروج و پیشرفت ما در عشق به خدا و بندگی او آن است که تواضع و خشیت ما در برابر خدا و سایر مؤمنین بیشتر شود. مغرور نباشیم. به کسی بدبین نباشیم. کسی را آزار ندهیم و نرنجانیم. به یکدیگر اعتماد داشته باشیم. به کسی اتهام وارد نکنیم. از یکدیگر نرنجیم. به فکر هم باشیم. به فکر پیشرفت کشور و سعادت مادی و معنوی جامعه خود باشیم.

ماه مبارک رمضان که به فرمایش پیامبر خدا صلی الله علیه و آله شیاطین در زنجیر و بند هستند، فرصت خوبی برای پاکسازی فردی و اجتماعی انسان هاست.

اینکه فرموده اند شیاطین در زنجیر هستند به خوبی در این ماه، مشهود است. ما میبینیم که در این ماه جرائم و گناهان در بین مردم کمتر می شود. می بینیم که مردم نسبت به یکدیگر مهربانتر می شوند. دشمنی و کینه و نفاق کمتر می شود.

پس فرصت خوبی برای اصلاح درون و اصلاح جامعه است. هرکس باید سعی کند پلیس خود باشد کسی خودش پلیس خود باشد دیگر نیاز به پلیس ندارد..

امام باقر علیه السلام در روایتی می فرمایند ... وَ هُوَ شَهْرُ الصَّبْرِ وَ إِنَّ الصَّبْرَ ثَوَابُهُ الْجَنَّةُ وَ شَهْرُ الْمُوَاسَاةِ ... 

ماه رمضان ماه صبر است و ثواب صبر بهشت است و ماه برابری و به فکر دیگران بودن است.

ماه رمضان ماه نزول قرآن است و ثواب خواندن هر آیه برابر با یک ختم قرآن در سایر ماه هاست. بنابراین سعی کنیم که در این ماه از کلام خدا و بیانات او بیشتر استفاده کنیم. خداوند در این ماه با ما گفتگو می کند. چه سعادتی بالاتر از گفتگوی با خداست؟

ماه مبارک فرصت خوبی برای دخترها و پسرهایی است که مدتی فریب شیاطین را خورده اند و در پی هوی و هوس ها و خوش گذرانی بوده اند، حجاب و عفاف و تقوی را مراعات نکرده اند و خود را به بی بندوباری عادت داده اند. بارفتار خلاف عفت و صداهای شیطانی و باعث آزار و اذیت یا گمراهی دیگران شده اند. از این فرصت استفاده کنند و با خدای واقعی که خدای همه پیامبران و همه مردم و همه جهان است نه خدایان خیالی، با خدای بی همتا و مهربان آشتی کنند و گذشته خود را جبران کنند. به خدا اکثر مشکلات این جوانان از بی تقوایی و خود پرستی است. رو به خدا بیاورید تا مشکلات شما آسان شود.

خدایی که اسلام معرفی می کند خیلی خوب و مهربان است. راه ها و بهانه های فراوانی برای آمرزش و بخشش بنده های گنه کار قرار داده است.

ماه مبارک رمضان یکی از بهترین فرصت های بخشش و آمرزش است. در روایت است که اگر کسی در ماه رمضان بخشیده نشود، معلوم نیست در فرصت دیگری جز روز عرفه بخشیده شود.

یک توصیه هم به مسؤولین عزیز بخصوص نیروی انتظامی و تشکل های امر به معروف و نهی از منکر دارم و آن اینکه. تذکر لسانی خوب و لازم است اما وظیفه ی تشکیلات و ارگان و سازمان بیش از این است. ماه مبارک رمضان فرصت خوبی است برای این تشکل ها که شیوه امیرالمؤمنین را در امر به معروف و نهی از منکر به کاربگیرند و آثار سریع و قطعی آن را مشاهده کنند. و آن شیوه این است که هر روز مطالبی را در زمینه حیا و عفاف و تقوی و سایر مسایل اخلاق اجتماعی آماده کنند و در ساعات خاصی در اماکن عمومی برای مردم بیان کنند.

خداوند همه مؤمنین را در این ماه از برکات این ماه بهرمند و دل هارا به نور معارف قرآنی روشن گرداند.