حفظ امت اسلام نتیجه دفاع حضرت زهرا (س) از ولایت است
44 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : اینترنت
تاریخ نشر : May 24 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

 

خبرگزاری فارس: یک کارشناس امور دینی گفت: اگر دفاع و آن تحرکات حضرت زهرا (س) در بحث حمایت از ولایت نبود، شاید چیزی از امت اسلام باقی نمی ماند.

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اندیشه, فرهنگی و هنری, سینما و تلویزیون, تاتر وتلویزیون , دين,      اندیشه, انقلاب اسلامي, تاریخ تمدن , فرهنگ ایران وجهان,   هنر پژوهشی , تاریخ هنر,  مقالات,  هنردینی ,  هنرقدسی ,  هنرمعنوی  , هنراسلامی , صنعت هنر , اسلام, قران, الاسلام, انقلاب, انقلاب اسلامی, انقلاب اسلامي ايران, انقلاب اسلامی ایران, بنی صدر, پيروزي انقلاب اسلامي 
 
حجت الاسلام محمد خوش نظر، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در گفت وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: عبودیت و بندگی حضرت زهرا (س) که به ولایت پذیری او انجامید، بزرگ ترین وجه مشخص زندگی ایشان است. 
وی افزود: ولایت پذیری حضرت زهرا (س) در وهله اول، پذیرش ولایت الهی و سپس ولایت نبوی و پس از آن ولایت علوی است. این ولایت پذیری را می توان وجه مشخص زندگی حضرت زهرا (س) دانست که مشخصه های دیگر رفتاری و عملی ایشان از جمله تقوا، ساده زیستی و عبادت حول آن می چرخد. 
این کارشناس دینی در ادامه سخنان خود به جایگاه ولایت در دیدگاه حضرت زهرا (س) پرداخت و گفت: ولایت در اندیشه حضرت زهرا (س) نقش محوری دارد و در واقع تمام مسایل زندگی این بانوی بزرگ اسلام، حول محور ولایت است. 
وی افزود: این ولایتی که در اندیشه حضرت زهرا (س) از آن نام می بریم، عشق و محبت و مهرورزی نسبت به خداوند متعال و فرستاده او و جانشین آخرین پیامبر الهی است که نقشی اساسی در زندگی حضرت زهرا (س) ایفا می کند. 
وی تصریح می کند: بر همین اساس است که همه فعالیت ها و عملکرد حضرت زهرا (س) چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی ریشه در قضیه ولایت دارد و سایر ویژگی های شخصیتی اش از آن متاثر می شود. 
خوش نظر در ادامه سخنان خود به تاثیر دفاع حضرت زهرا (س) از ولایت در آینده اسلام اظهار می کند: حضرا زهرا (س) نخستین مدافع ولایت حضرت علی (ع) به عنوان جانشین بلافصل پیامبر (ص) بود که برای حفظ کیان اسلام و ثمربخشی زحمات پیامبر (ص) انجام شد. 
وی افزود: پیامبر (ص) برای گسترش اسلام زحمات بسیاری را به جان خرید. در مکه آزار دید و پس از مهاجرت به مدینه، جنگ های زیادی به او تحمیل شد و حضرت زهرا (س) برای حفظ آن زحمات و همچنین حفظ بشریت و امت اسلامی از ولایت امام علی (ع) دفاع کرد. 
وی تاکید کرد: ما هر چه داریم و هر آنچه از اسلام باقی مانده است، همه از دفاع جانانه حضرت زهرا (س) است و به همین خاطر ائمه اطهار (ع) می فرمایند که؛ مادر ما فاطمه زهرا (س) حجت بر ماست. 
این کارشناس مسائل دینی در ادامه این بخش از سخنان خود افزود: از این گفته امامان معصوم برمی آید که اگر آن دفاع و آن تحرکات حضرت زهرا (س) در بحث حمایت از ولایت نبود، شاید چیزی از امت باقی نمی ماند. 
وی با اشاره به این موضوع که بندگی و عبودیت خدا، به حضرت زهرا (س) ویژگی ولایت پذیری را داده بود، گفت: بصیرتی که این بانوی بزرگوار داشت، بزرگ ترین دلیل رسیدن به ولایت پذیری بود و به همین خاطر دفاع از ولایت را سرلوحه امور خود قرار داه بود. 
وی افزود: بصیرت حضرت زهرا (س) سبب شد که آینده بشریت، جهان اسلام و تمام هستی را درک کند و به همین خاطر می دانست که نیاز اصلی بشر چیست و از چه راهی به رشد و سعادت می رسد و چه چیزی می تواند بشر را تا ابد هدایت کند. 
حجت الاسلام محمد خوش نظر در پایان سخنان خود گفت: حضرت زهرا (س) ولایت را عامل هدایت و سعادت می دانست و به همین دلیل به سمت قله حرکت کرد و تلاشش در این مسیر استوار بود. 
انتهای پیام/ک منبع : خبر گزاری فارس

 

آدرس اینترنتی