جوانان بیشترین شبهات کلامی و اعتقادی را مطرح می‌کنند
45 بازدید
موضوع: جامعه شناسی
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : هجدهمین نمایشگاه قران تهران
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : اینترنت
تاریخ نشر : Aug 12 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

خبرگزاري فارس: كارشناس ميز كلام و عقايد بخش پژوهش نمايشگاه بين‌المللي قرآن گفت: بيشتر مراجعه‌كنندگان به ميز مشاوره كلام را جوانان تشكيل مي‌دهند كه به دنبال يافتن پاسخ براي شبهات اعتقادي خود هستند.

خوش‌نظر: جوانان بيشترين شبهات كلامي و اعتقادي را مطرح مي‌كنند

به گزارش خبرنگار آئين و انديشه فارس، حجت‌الاسلام محمد خوش‌نظر، يكي از كارشناسان حاضر در بخش پژوهش هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم است. وي سال پيش به ارائه مشاوره عمومي در نمايشگاه قرآن مي‌پرداخت، اما امسال به دليل ايجاد ضرورت بيشتر مبني بر پاسخگويي به شبهات اعتقادي، پاسخ‌گويي به مباحث كلامي را بر عهده دارد. 
وي با اشاره به ضرورت پرداختن به مباحث كلامي گفت: يكي از دغدغه‌هاي مهم اقشار مختف جامعه ـ به‌ويژه جوانان ـ يافتن جواب‌هايي قانع‌كننده براي سؤالات اعتقادي خويش است. 
اين كارشناس علوم ديني در پاسخ به اين سؤال كه بيشترين مراجعه‌كنندگان به ميز مشاوره كلام و عقايد را چه كساني تشكيل مي‌دهند، گفت: به دليل نوع چينش ميزهاي مشاوره بخش پژوهش و قرار گرفتن ميز مشاوره كلام و عقايد در بدو ورود بازديدكنندگان، از تمامي اقشار مراجعه‌كننده داريم. 
وي افزود: هم‌اكنون كه نمايشگاه روزهاي آغازين خود را پشت سر مي‌نهد و هنوز به شور و حال پيش‌بيني شده نرسيده است، به‌طور متوسط روزي 30 نفر مراجعه مي‌كنند كه معمولاً بين 7 تا 10 دقيقه با آن‌ها صحبت مي‌شود. البته گاهي اين گفت‌‌وگوها بيش از 30 دقيقه به‌طول مي‌انجامد. 
خوش‌نظر با بيان اين نكته كه به طور متوسط در هر روز 30 مراجعه‌كننده به ميز مشاوره عمومي مراجعه مي‌كنند،‌ گفت: بيشتر اين مراجعه‌كنندگان افرادي هستند كه تمايل دارند مشكلات و مسائل رفتاري خود را از منظر دين و گفتار ائمه و قرآن تحليل كنند. بيشتر افراد در باطن خود به دين و خدا باور و اعتقاد دارند و در مواقعي كه در تنگنا قرار مي‌گيرند، به باورهاي خود متوسل مي‌شوند. 
اين كارشناس بخش پژوهش با تأكيد بر اين نكته كه برخي از مراجعه‌كنندگان از ظاهر اسلامي برخوردار نيستند، گفت: گاهي اوقات پيش مي‌آيد كه خانواده‌اي غيرمذهبي مراجعه مي‌كند و به دنبال راه حل مشكلاتش از نگاه دين و مذهب است. جالب اينكه در بسياري از مواقع نيز قانع مي‌شوند و در مراجعات بعدي از مشاوره ديني خود ابراز رضايت مي‌كنند. 
اين كارشناس مسائل مذهبي با اشاره به خاطرات تلخ و شيرين خود از مشاوره‌ در طول نمايشگاه گفت: برخي اوقات خاطرات تلخي از مشاوره در ذهن باقي مي‌ماند. بيشترين اين خاطرات تلخ مربوط به فقر خانواده‌هاست. 
خوش‌نظر در پايان در مقايسه امكانات رفاهي بخش پژوهش نمايشگاه هفدهم و هجدهم گفت: نقاط ضعف نمايشگاه هفدهم بسيار كم بود و تنها دو مورد آزاردهنده در بخش پژوهش مشهود بود. مورد اول به تهويه نامطبوع و گرماي روزهاي اول و مورد دوم به صداي زياد بلندگوهاي شبستان مربوط مي‌شد. اما اكنون در نمايشگاه هجدهم با مشكل تهويه و گرماي هوا مواجه نيستيم. خوشبختانه به مشكل قطعي يا كندي اينترنت هم برخورد نكرده‌ايم. 

 

آدرس اینترنتی