محتوای اعمال مرسوم حلول ماه ربیع‌الاول با نصّ دین ناسازگار است
51 بازدید
موضوع: الهیات و معارف اسلامی
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : تلفنی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : اینترنت
تاریخ نشر : Feb 15 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

خبرگزاري فارس: يك كارشناس پاسخگويي به شبهات ديني گفت: اعمال شب اول ماه ربيع‌الاول نظير «دق‌الباب كردن مساجد» بدعتي بيش نيست و با نصّ صريح دين نيز ناسازگار است.

حجت‌الاسلام محمد خوش‌نظر در گفت‌وگو با خبرنگار آئين و انديشه فارس، با اشاره به تابعيت فرد مؤمن از اهل‌بيت در همه زمينه‌ها گفت: در روايات اسلامي آمده است كه شيعيان در حزن و اندوه اهل‌بيت (ع) ناراحت و در شادي و سرور آنها خوشحال هستند. 

وي با بيان اينكه انسان تحت تأثير محبوب خود قرار دارد، ادامه داد: انسان وقتي كسي را دوست دارد، ناخودآگاه با شادي يا حزن او تحت تأثير قرار مي‌گيرد. به همين دليل شادي فرد مؤمن بايد داراي قاعده مشخصي باشد، چرا كه وي ادعاي حبّ اهل‌بيت (ع) را دارد. 
اين كارشناس علوم ديني، ضمن تأكيد بر پرهيز از افراط در عزاداري‌ها گفت: ذكر مصيبت اهل‌بيت (ع) نبايد به گونه‌اي باشد كه دشمنان از آن در جهت منافع خود سوء استفاده كنند. در شادي‌ها نيز بايد ميزان و معيار را شرع مقدس و سيره اهل‌بيت (ع) قرار داد. 
خوش‌نظر با انتقاد از برخي مقدس‌مآبان كه در روز عيدالزهرا دست به انجام كارهاي ناشايست و گفتار ناصواب مي‌زنند، اظهار داشت: اين طرز رفتار دقيقاً بر خلاف سنت پيامبر و در تعارض با هدف بعثت انبياء الهي است. 
اين كارشناس علوم ديني با بيان اينكه شادي و اندوه مؤمنان نبايد بدعت‌ساز شود، ادامه داد: نبايد به بهانه مراسم عزاداري يا سرور اهل‌بيت (ع) سنت‌هاي غلط را رواج داد. 
وي با ذكر مثالي در اين باب افزود: اعمالي نظير «دق‌الباب كردن مساجد» كه در شب اول ماه ربيع‌الاول انجام مي‌شود، بدعتي بيش نيست، چرا كه چنين اعمالي در سنت فحول و علماي دين ديده نشده است،‌ ضمن اينكه اين عمل با نصّ صريح دين نيز سازگار نيست. 
اين كارشناس علوم ديني در خصوص استفتائاتي كه در زمينه اعمال مستحبي حلول ماه ربيع‌الاول انجام شده است، گفت: از برخي علما و حتي مقام معظم رهبري در اين مقوله سؤال شد كه ايشان آن را رد كردند و فرمودند سند روايي ندارد. 
خوش‌نظر در پايان با اشاره به برخي از اعمال مستحبي پايان ماه صفر و آغاز ماه ربيع‌الاول ياد آور شد: روزه اول هر ماه از جمله امور مستحبي آن ماه است، اما روزه ماه ربيع‌الاول از تأكيد بيشتري برخوردار است. زيرا به شكرانه سلامتي پيامبر (ص) و اميرالمؤمنين (ع) در آغاز هجرت و ليلةالمبيت است. 

 

آدرس اینترنتی